تماس با ما

4 تمرین برای تقویت توانایی تمرکز کودکان


نویسنده / مترجم: لیلا خیابانی       
امتیاز خوانندگان به این مقاله: 
 (5​از5)

چرا تقویت توانایی تمرکز لازم است

 • برای آسان کردن کارهای مدرسه فرزندتان
 • برای حفظ  توانایی های حافظه و بکارگیری حافظه
 • برای رشد توانایی های یادگیری
 • برای فراموش نکردن مطالب، جا نگذاشتن چیزها، به خاطر سپردن کارها و... .

4 تیپ تمرین تمرکز

 • تمرین تمرکز روی بدن
 • تمرین تمرکز روی حواس
 • تمرین تمرکز روی نوشتن
 • تمرین تمرکز روی افکار

این تمرین ها برای کودکان و بزرگسالان طراحی شده. بهتر است قبل از پیشنهاد تمرین تمرکز به فرزندتان، خودتان آنها را امتحان کنید.

مکانی آرام و تمیز را انتخاب کنید و همیشه تمرین ها را همانجا انجام دهید. فرزندتان را در تصمیم گیری در مورد زمان و تعداد تمرین ها مشارکت دهید: جلسات نیم ساعته یا بیست دقیقه ای یا ده دقیقه ای، در ابتدا یا  آخر روز ، هر کدام که بر اساس نیاز هر دوی شما باشد . برای کودکان بزرگتر بهتر است تمرین ها قبل از انجام تکالیف انجام شود. بعد از انجام تمرین ها فرزند خود را تشویق کنید مثلا :" آفرین خیلی خوب کار کردی."

1- تمرکز روی بدن: ایجاد آمادگی  برای آنکه خود را در فضای تمرین قرار دهیم

اندام ها: قبل از شروع تمرین های محض تمرکز، تمرین های آمادگی بدن و تنفس پیشنهاد می شود. این تمرین ها روی کشش اندام های بدن کار می کند که نیاز به توجه و زمان دارد.

 • روی پنجه های پا بایستید و تا جایی که می توانید دست ها را به بالا بکشید.
 • پا ها را از هم باز کنید، زانوها را خم کنید، بدن و دست ها را به جلو خم کنید، از میان پاها دستها را از جلو به عقب تاب دهید.
 • دستها را روی ران پا بگذارید، باسن و ران ها را از چپ به راست و سپس از راست به چپ بچرخانید.
 • در حالت ایستاده قرار گیرید، خیلی نرم و به دفعات زیاد دستها را به طرفین تاب دهید.
 • دوباره دستها را روی ران ها قرار دهید و بالاتنه بدن را به عقب بکشید.

تنفس : برای هدایت دقت و توجه

تمرین های تنفس در دقت و توجه،  دم و بازدم و آرام کردن خود موثر است. با این تمرین ها فرزندتان دریافت های بدنی خود را تقویت می کند.

 • شما یا فرزندتان اگر می تواند روی کاغذ شکل یک مربع، یک مستطیل یا پلکان را ترسیم کنید. بعد با انگشت خطوط عمودی هر شکل را دنبال کنید، سپس نفس بگیرید، نفس را خارج کنید و دوباره با انگشت خطوط افقی را دنبال کیند. تمرین را 3 بار به کندی و با توجه انجام دهید.
 • اینبار خطوط را به شکل تمرین قبل اما در ذهن دنبال کنید. دم و بازدم فراموش نشود.

تمرکز کردن :حالا بدن و روح آماده انجام تمرین های تمرکز است:

تمرین های ساده برای به نرمی بکار گرفتن از چشم ها: برای استفاده آگاهانه از بینایی (خواندن، نوشتن، رسم کردن، کارهای دستی... ) در تمام دوران تحصیل.

 • کف دست ها را به یکدیگر بمالید تا گرمای زیادی تولید کند. دست ها را روی پلک ها قرار دهید تا چشمها گرمای آنها را احساس کند. بعد به آرامی چشمها را ماساژ دهید.
 • با چشمها 3 بار این شکلها را از چپ به راست و سپس از راست به چپ در فضا رسم کنید: یک صلیب، یک دایره. 
 • انقباض/ انبساط (3 بار): چشمها را به مدت 5 ثانیه ببندید و آنها را تا آنجا که می توانید به هم فشار دهید سپس  تا آنجا که می توانید باز کنید.

تمرکز و کودک

مطلب پیشنهادی: کمک به فرزندمان برای پرورش توانایی شمردن و تفکر ریاضی

نوشتن برعکس ( برای کودکانی که حداقل نوشتن نام خود را می دانند): همانطور که از نام تمرین پیداست منظور نوشتن یک کلمه از راست به چپ و سپس از چپ به راست است که تمرینی عالی برای به خاطر سپردن کلمات و دیکته آنها ست.

به خاطر سپردن یک کلمه یا شی: 7 شی که باید آنها را به خاطر بسپارد را جلوی فرزندتان قرار دهید. سپس از او بخواهید پشت به آنها قرار گیرد، یکی از اشیا را بردارید، فرزندتان باید به خاطر بیاورد کدامیک حذف شده است. همین تمرین را با لیستی از 7 کلمه انجام دهید.  

تمرکز روی بدن: برای رفع مشکل ثابت کردن توجه روی نقطه ای از بدن.

این تمرین توجه کودک را به حضور خود جلب می کند و به او آگاهی بالایی از وجود فیزیکی خودش می دهد. از کودک خواسته می شود توجه اش را روی اندام مشخصی ثابت کند(مثلا پای چپ) و بگوید " همه توجه ام را به پای چپم  میدهم و آن را در ذهن احساس می کنم." برای کودکان کم سن تر میتوان از آنها خواست پای چپ را بلند کنند و به مدت 5 ثانیه به آن نگاه کنند. با توجه به حوصله کودک این تمرین را برای همه اندام ها انجام دهید.

2- تمرکز روی حواس:

این تمرین برای حواس پنجگانه ست. به صدایی گوش می دهم و آن را در سکوت به خاطر می آورم (شنوایی)، پارچه ای را لمس می کنم، حسی که از تماس آن داشته ام  را به یاد می آورم (لامسه)، با حواس جمع سیب میخورم و مزه آن را به خاطر می آورم(چشایی)، منظره ای را نگاه می کنم، وقتی چشمانم را می بندم آن را در ذهن تجسم می کنم(بینایی)، عطری را می بویم و وقتی آن را از خود دور می کنم، بوی آن را به خاطر می آورم(بویایی).

تمرکز روی حواس میتواند مورد استفاده قرار بگیرد وقتی کودک درسی را یاد میگیرد، وقتی چیزی را به خاطر می سپارد ... . در هر فردی یکی از حواس اولویت دارد و برایش جالب است بداند کدامیک از حواس بهترین حافظه را دارد مثلا  افراد "دیداری"( افرادی که حافظه دیداری آنها اولویت دارد) بیشتر مطالعه می کنند، نگاه می کنند یا زیر بعضی متون خط رنگی ترسیم می کنند. افراد شنیداری با صدای بلند می خوانند. حافظه حواس تخیل را تقویت می کند و کمک می کند کارها با تصور ذهنی انجام شود.

مثلا اگر فردی "دیداری" ست وقتی چیزی را می خواند کلمات کلیدی را یادداشت می کند بعد چشمهایش را می بندد و نوشته خود را روی یک تابلو به رنگ دلخواه خودش به یاد می آورد. اگر "لمسی" است روی حرکت تمرکز می کند و چیزها را هنگام  حرکت کردن یاد میگیرد.

3- تمرکز روی نوشتن :

تمرکز نوشتاری به بازسازی حافظه کمک می کند. حافظه نوشتاری ابتدا از طریق ترسیم با دست و حس نوشتن ایجاد می شود بعد در فضا( ترسیم با کمک بازو) و بالاخره در ذهن انجام می شود یعنی قبل از ترسیم چیزها آنها را در ذهن تجسم می کنیم.

تمرین برای کودکان +  5 سال :

 • ترسیم علامت بینهایت یا  8 خوابیده انگلیسی ( باعث تعادل می شود. اجازه دهیم هنگام ترسیم این علامت دست آزادانه حرکت کند تا تعادل میان رسم طرفین شکل احساس شود. از وسط شکل شروع کنید .

تمرکز و کودک

 • به فرزند خود ترسیم اعداد و اینکه نشاندهنده واحد هستند را یاد دهید: 1 ، 2، 3...  ،
 • ترسیم شکل مارپیچ متحدالمرکز( شبیه لاک حلزون) از راست به چپ و از چپ به راست . همچنین ترسیم مارپیچ از بیرون به سمت داخل، حرکت به سمت مرکز و  جمع کردن خطوط را آموزش می دهد.

4- تمرکز روی افکار :

می توانیم روی افکار آرام، پر انرژی، شاد و ... تمرکز کنیم.

مثلا خاطره ای در زمان آرامش را به یاد فرزند خود بیاورید  و با حس آرامش در خود لحظات آن را دوباره زندگی کنید و سعی کنید این حس را طولانی ترین زمانی که می توانید در خود نگاه دارید. این احساس به خصوص برای کودکانی که دچار تنش هستند و نیاز دارند قبل از انجام کاری تمرکز داشته باشند بسیار تاثیر گذار است.

مطلب پیشنهادی: چگونه به فرزندمان "فکر کردن" را بیاموزیم؟

 
می توانید این مطلب را به دوستان خود هم توصیه کنید:
 
​​

امتیاز بدهید
1 نفر به اين مقاله راي داده اند
نظرات کاربران
ارسال نظر
خبرنامه
کتاب

مطالب اخیر

فرزند شما هم خیلی سوال می پرسد؟!

کودکان دائم در حال یادگیری و مشاهده ی محیط اطرافشان هستند و زمان حال را درک می کنند . آنها دوست دارند درباره ی محیط اطرافشان اطلاعات به دست آورند، به همین دلیل دائم سوال می پرسند و زیاد حرف می زنند . بچه ها فکر می کنند که والدینشان پاسخ همه ی سوالات آنها را می دانند ، به همین دلیل از آنها می پرسند ، آنها احساس می کنند که هر چیزی علتی دارد و آنها می توانند با سوال پرسیدن به مسائل مختلف پی ببرند ...

چیز کیک با پنیر خامه ای

پنیر خامه ای "کیبی" برای تهیه چیز کیک به عنوان ماده اصلی آن مرجع معتبری است. پیشنهاد می کنیم در این مطلب همرا ما باشید تا بتوانید یک دسر ساده و البته خوشمزه با پنیرهای کیبی برای فرزندتان در خانه درست کنید.

وقتی والدین در مورد روش تربیتی فرزندشان توافق ندارند

گاهی والدین روش های متفاوتی دارند که لزوما چیز بدی نیست چون به آنها اجازه می دهد کامل کننده ی رفتار یکدیگر باشند و تا جایی که ارزش های نسبی قوانین زندگی آنها یکی باشد (احترام، آداب غذا خوردن، ساعت خواب و ...) کودک می تواند خود را سازگار کند و توافق کردن را بیشتر یاد می گیرد...

ترسیم برای کودکان 4 تا 6 سال (2)

با دنبال کردن نقاط روی خط کودکان یاد می گیرند مداد خود را هدایت کنند. فراموش نکنیم انتظار نمی رود همه نقاط به طور دقیق به یکدیگر وصل شوند، گاهی نیز ممکن است حرکت دست کودک مداد را از روی خط منحرف کند اما در وهله اول مهم این است که جهت حرکت مداد برای تعقیب خط درست باشد...

برای پرورش مهارت گفتاری و کلامی بچه ها این بازی را انجام دهید

توانایی گفتار کودک و سخنگویی کودک رشد سریعی دارد. از گذشته های دور، مادران همواره ترفند های مختلفی را برای برقراری ارتباط با کودک خود و تقویت گفتار کودک به کار گرفته اند. صدا های حلقی، صدا درآوردن با زبان و دهان، تق تق کردن، صدا های بوسه، به صدا درآوردن لب ها، بشکن زدن، و هر گونه صدایی که ایجاد ارتباط را دریابد، برای مادر و کودکان تجربه ی دلپذیر و دلپذیری است.

وقتی فرزندمان چیزی خلق می کند چگونه او را همراهی کنیم؟

در این مقاله Winnicott پزشک اطفال و روانکاو انگلیسی به والدین آموزش می دهد تا اگر فرزند خلاقی در خانه دارند چطور از ابداعاتش حمایت کنند و کمک کنند تا این مهارت بزرگ در او پرورش و نهادینه شود. در این مقاله هم همراه ما باشید...

خوشگذرانی با دلبندم: آکواریوم ماهی

دلت میخواد یه آکواریوم با ماهی های کوچولوی رنگی داشته باشی؟ خوب کافیه بسازیش! اینم یه ایده برای بازیافت شیشه های بدون استفاده و شانه های تخم دور انداختنی برای ساخت ماهی و جلبک ها...