تماس با ما

فرزندتان نمی خواهد به مهد برود؟


نویسنده / مترجم: لیلا خیابانی       
امتیاز خوانندگان به این مقاله: 
 (0​از5)

گاهی برخی کودکان به طور ناگهانی نمی خواهند به مهد کودک بروند حتی اگر قبلا  رفتن به مهد را دوست داشته اند. این عدم پذیرش نشان نوعی ناراحتی است و مهم است منبع آن را پیدا کرده تا بتوانیم آن را رفع کنیم. شما در مقام پدر و مادر، شناخت حسی و عمیق از شخصیت فرزند خود دارید که با پرسش ها و رفتار فهیم، دلیل نپذیرفتن رفتن به مهد کودک را کشف خواهید کرد.

این هم چند سوال که می توانید از خودتان بپرسید تا عکس العمل فرزند خود را بفهمید :

  • از چه زمانی این مقاومت ظهور کرده؟
  • آیا تغییراتی در مهد ایجاد شده (مربی جدید، محیط جدید، ساعات جدید، شاگرد جدید، بیماری یا مرگ یکی از نزدیکان و ...).
  • آیا به تازگی تحولات جدیدی در خانواده اتفاق افتاده؟( تولد نوزاد جدید، تغییر مکان، جدایی و ...) مثلا کودکی که والدین او به تازگی از هم جدا شده اند می تواند نگران شود که بعد از پایان ساعات مهد چه کسی به دنبال او خواهد آمد. همچنین ممکن است کودکی که مادرش با نوزاد جدید در خانه مانده بخواهد او هم با مادرش باشد.

بسیار مهم است به فرزند خود بگویید احساسش را درک می کنید و اینکه برای هر ناراحتی راه حلی وجود دارد. ناراحتی او را به مربی اطلاع دهید. آنها به مدیریت اینگونه موقعیت ها عادت دارند و می توانند کمک زیادی به شما کنند. می توانید با هم راه حلی بر اساس نیازهای فرزندتان پیدا کنید.

وقتی کودکی وارد مهد می شود احساسات مختلفی به او دست می دهد که شناسایی آنها برایش سخت است. با ورود به مهد کودک فرزند شما اولین قدمها را به سمت دنیای بزرگترها برمیدارد و پشت این واقعیت دغدغه هایی پنهان است، دغدغه جدا شدن از مادر و پدر، ملاقات مربی جدید، بزرگسالان جدید،ترس از ناتوانی در یادگیری و انجام کارها به تنهایی و بعد از آن نگرانی خود شما از این فکر که فرزند عزیز خود را در مکانی بزرگ رها کرده اید. اما روزی که وارد مهد می شوید باید قوی باشید، فرزندتان به شما احتیاج دارد. ممکن است کسل باشد، یا کمی دل درد داشته باشد و نخواهد به مهد برود، موقعیتی که ممکن است با اولین روز یا در طول سال چندین بار اتفاق بیفتد.

 واضح است  شما هم از  ورود فرزندتان به مهد هیجانزده هستید و او این را احساس می کند! نگران هستید که شاید مربی خود را دوست نداشته باشد، نتواند دوست پیدا کند، کودکان دیگر او را نپذیرند، شکست را تجربه کند و بخصوص احساس ناتوانی از دانستن این واقعیت که فرزندتان کمی از شما جدا می شود تا راه خودش را پیدا کند. همه اینها عادی ست!

  • وقتی فکر کردید زمان رفتن فرزندتان به مهد است و تصمیم قاطع گرفتید، عقب نشینی به نفع او نیست. پس باید بداند چیز قابل مذاکره ای وجود ندارد حتی اگر نارضایتی شدید نشان می دهد. ممکن است روزهای اول نخواهد چیزی بخورد که عادی ست زیرا نگرانی مانع می شود میل به غذا داشته باشد.
  • اگر فرزندتان برای اولین بار است که به مهد می رود یا وارد مهد جدیدی می شود، قبل از شروع منظم کلاس ها چندین بار او را در محیط مهد همراهی کنید تا با آنجا آشنا شود و اگر در راه با کودکانی برخورد می کنید که بزودی هم مهدی های او خواهند شد سعی کنید ارتباط دوستی میان آنها برقرار کنید تا روزی که کلاسها شروع می شود بتواند چهره های آشنا ببیند
  • از تجربه های اولین روزی که وارد مهد یا مدرسه شده اید بگویید. به این ترتیب او می فهمد احساس نگرانی را شما هم تجربه کرده اید و تنها برای او نیست.
  • اگر هنگام رفتن به مهد فرزندتان دچار استرس می شود بد نیست مسیر را با هم بدوید یا با قدمهای بزرگ راه بروید تا استرس او آرام شود.

مشکلات مهد کودک

مطلب پیشنهادی: 5 نکته برای آنکه بدانید فرزندتان آماده رفتن به مهد است

 

نیازهای فرزند خود را کشف کنید

وقتی فرزندتان نمی خواهد به مهد برو در حقیقت به روش خودش ناراحتی اش را بیان می کند. مثلا می توانید از حرف هایش نیاز به احساس امنیت را متوجه شوید وقتی می گوید فریاد کشیدن و دویدن کودکان دیگر در مهد را دوست ندارد. برایش توضیح دهید لازم نیست نگران باشد چون مربی برای نظارت و مراقبت از کودکان آنجاست.  

 نیاز به تنوع و تحرک نیز می تواند عدم پذیرش مهد را توضیح دهد. اگر از نظر فرزند شما مهد کسالت آور است، مربی می تواند به او فرصت هایی برای کشفیات یا فعالیت های دیگر دهد.

مشکلات ارتباطی با مربی

موقعیت های متفاوتی می تواند ارتباط فرزندتان با مربی را تحت تاثیر قرار دهد. اگر برای اولین بار جلوی کودکان دیگر تنبیه شود یا اگر خجالتی ست  و مجبور به انجام کاری شود ممکن است دچار تنش شود. یا ممکن است تحت تاثیر صدای بلند و قاطع مربی قرار گیرد  یا دچار استرس برای کسب نتیجه مثبت فعالیت هایش شود.

اگر موردی وجود دارد که مربی باید بداند حتما از همان روزهای اول و را در جریان قرار دهید مثل کمبود تمرکز، مشکل دوست یابی، اختلال رفتاری یا ... . زیرا اگر مربی نداند ممکن است در مورد او قضاوت های نادرست کند و اوضاع بدتر شود.

بیمار یا نگران

گاهی کودکی که نمی خواهد به مهد برود علائمی از نگرانی نشان می دهد( درد شکم، کج خلقی، عصبانیت، امتناع از لباس پوشیدن و سوار اتوموبیل شدن و ناتوانی در پیدا کردن وسایلش). در این موقعیت ها والدین به سختی می توانند تشخیص دهند که آیا فرزندشان بیمار است یا نگران.

 عموما، به جز موارد تب و گلو درد ، بهتر است کودک را به مهد ببرید حتی اگر نا آرامی می کند. هر چقدر فرزندتان بدون آنکه بیمار باشد طولانی تر در خانه بماند دوباره راهی کردن او به مهد سخت تر می شود. اگر شما از بردن و گذاشتن  فرزندتان در مهد احساس گناه کنید، ممکن است او نیز نسبت به احساس شما واکنش نشان دهد و نگران شود. بنابراین بسیار اهمیت دارد به او نشان دهید مطمئن هستید روز خوبی در مهد خواهد داشت.

اگر فرزندی نگران دارید به او یاد دهید که باید یاد بگیرد با این حالت که حتما در مراحل مهم زندگیش پیش می آید چگونه رو به رو شود. پوشش و پشتیبانی بیش از اندازه فقط نگرانی های او در آینده را بیشتر خواهد کرد. 

مطلب پیشنهادی: قرار است کودک خود را به مهد بفرستید؟ قبل از آن این مقاله را بخوانید

منبع: naitreetgrandir.com/

 
می توانید این مطلب را به دوستان خود هم توصیه کنید:
 
​​

امتیاز بدهید
به اين مقاله امتیاز بدهید
نظرات کاربران
ارسال نظر
خبرنامه
کتاب

مطالب اخیر

فرزند شما هم خیلی سوال می پرسد؟!

کودکان دائم در حال یادگیری و مشاهده ی محیط اطرافشان هستند و زمان حال را درک می کنند . آنها دوست دارند درباره ی محیط اطرافشان اطلاعات به دست آورند، به همین دلیل دائم سوال می پرسند و زیاد حرف می زنند . بچه ها فکر می کنند که والدینشان پاسخ همه ی سوالات آنها را می دانند ، به همین دلیل از آنها می پرسند ، آنها احساس می کنند که هر چیزی علتی دارد و آنها می توانند با سوال پرسیدن به مسائل مختلف پی ببرند ...

چیز کیک با پنیر خامه ای

پنیر خامه ای "کیبی" برای تهیه چیز کیک به عنوان ماده اصلی آن مرجع معتبری است. پیشنهاد می کنیم در این مطلب همرا ما باشید تا بتوانید یک دسر ساده و البته خوشمزه با پنیرهای کیبی برای فرزندتان در خانه درست کنید.

وقتی والدین در مورد روش تربیتی فرزندشان توافق ندارند

گاهی والدین روش های متفاوتی دارند که لزوما چیز بدی نیست چون به آنها اجازه می دهد کامل کننده ی رفتار یکدیگر باشند و تا جایی که ارزش های نسبی قوانین زندگی آنها یکی باشد (احترام، آداب غذا خوردن، ساعت خواب و ...) کودک می تواند خود را سازگار کند و توافق کردن را بیشتر یاد می گیرد...

ترسیم برای کودکان 4 تا 6 سال (2)

با دنبال کردن نقاط روی خط کودکان یاد می گیرند مداد خود را هدایت کنند. فراموش نکنیم انتظار نمی رود همه نقاط به طور دقیق به یکدیگر وصل شوند، گاهی نیز ممکن است حرکت دست کودک مداد را از روی خط منحرف کند اما در وهله اول مهم این است که جهت حرکت مداد برای تعقیب خط درست باشد...

برای پرورش مهارت گفتاری و کلامی بچه ها این بازی را انجام دهید

توانایی گفتار کودک و سخنگویی کودک رشد سریعی دارد. از گذشته های دور، مادران همواره ترفند های مختلفی را برای برقراری ارتباط با کودک خود و تقویت گفتار کودک به کار گرفته اند. صدا های حلقی، صدا درآوردن با زبان و دهان، تق تق کردن، صدا های بوسه، به صدا درآوردن لب ها، بشکن زدن، و هر گونه صدایی که ایجاد ارتباط را دریابد، برای مادر و کودکان تجربه ی دلپذیر و دلپذیری است.

وقتی فرزندمان چیزی خلق می کند چگونه او را همراهی کنیم؟

در این مقاله Winnicott پزشک اطفال و روانکاو انگلیسی به والدین آموزش می دهد تا اگر فرزند خلاقی در خانه دارند چطور از ابداعاتش حمایت کنند و کمک کنند تا این مهارت بزرگ در او پرورش و نهادینه شود. در این مقاله هم همراه ما باشید...

خوشگذرانی با دلبندم: آکواریوم ماهی

دلت میخواد یه آکواریوم با ماهی های کوچولوی رنگی داشته باشی؟ خوب کافیه بسازیش! اینم یه ایده برای بازیافت شیشه های بدون استفاده و شانه های تخم دور انداختنی برای ساخت ماهی و جلبک ها...