تماس با ما
امتیاز خوانندگان به این مقاله: 
 (0​از5)

گاهی هماهنگ کردن بازی کودکانی که همسن نیستند درد سر ایجاد میکند و والدین نمی دانند چگونه باید رفتار کنند. این مقاله می تواند برای حل این مشکل به کمک والدین بیاید. شما می توانید از دستورالعمل های آن استفاده کنید و با یاد دادن آداب و قوانین بازی به فرزندانتان این امکان را فراهم  آورید تا بتوانند بدون حضور شما هم بازی کنند.

جذب توجه کودکان به بازی

اولین کاری که باید انجام داد، گردآوری فرزندانتان است از راهی که جذاب باشد . مثلا  با نوشتن یکی دو جمله کوتاه روی مقواهای کوچک ، کارتی برای دعوت آنها به بازی کردن طراحی کنید. 

بازی ای انتخاب کنید که برای سنین متفاوت مناسب باشد

در ابتدا حضور شما در بازی مهم است چون باید قوانین بازی را توضیح دهید و بر رعایت آنها نظارت کنید. همچنین باید بازی را با سن شرکت کننده ها تطبیق دهید. مثلا اگر در بازی، شمارش وجود داد تا عددی بشمارید که همه فرزندانتان بلد هستند. یا اگر تصویری روی صفحه بازی هست که برای یکی از آنها ناآشنا ست به جای آن قطعه ای کاغذ رنگی بگذارید و بگویید: " هر وقت به این رنگ رسیدی یعنی فلان چیز."

یا اگر حرکتی در بازی هست که یکی از فرزندان نمی تواند انجام دهد برای او حرکت ساده تری را انتخاب کنید و توضیح دهید: " این حرکت مخصوص سن توست ولی وقتی بزرگتر شدی دیگه باید حرکتی که همه انجام می دهند را انجام دهی." گاهی قبل از شروع بازی آماده سازی لازم است مثل  سوالاتی که باید پرسیده شود تا تمایلات فرزندان را متوجه شوید و آزادی هایی برای تغییر روش بازی به آنها بدهید. مثلا اگر متوجه شدید همه به حیوانات علاقه دارند شخصیت های بازی یا موضوع بازی را بر همین اساس انتخاب کنید.

دو فرزندی

مطلب مرتبط : همیشه بعد از خرید اسباب بازی این 7 نکته را در رفتار کودک خود بررسی کنید

اجازه دهید مهارت های فرزندان تان بروز کند

بعضی کودکان خیلی کارآمد هستند و می توانند  دیگران را به دنباله روی از خود دعوت کنند. مثلا وقتی فرزند یزرگتر، بازی ای پیشنهاد می کند یعنی روی آن تسلط دارد و می تواند روش بازی را برای  کوچکترها به خوبی توضیح دهد یا می تواند تغییراتی ایجاد کند تا همه بتوانند بازی کنند. یا ممکن است فرزندان کوچکتر تکرار را دوست داشته باشند و بخواهند موردی را تکرار کنند یا شمردن را به عهده گیرند یا... . در همه این موارد با رعایت حقوق همه بازیکن ها اجازه دهید بچه ها مهارت های خود را بکار گیرند. "جنگا" بازی مناسبی است که همه سنین می توانند در آن شرکت کنند از فردی 75 ساله تا کودکی که هنوز مهارت کنترل حرکات ظریف دست را پیدا نکرده.

توزیع نقش ها

در بازی های تقلیدی و نمایشی کودکان خودشان توزیع کردن نقش ها را به خوبی انجام می دهند : مثلا  بزرگترها نقش مامان و بابا را به عهده می گیرند و کوچکترها نقش فرزندان خانواده را. یا در بازی های مبارزه ای، بزرگترها نقش فرمانده را بازی می کنند و کوچکترها نقش مبارزین جنگجو. وقتی در بازی همه، هدف مشترکی داشته باشند پویایی در بازی نمایان می شود.

در بازی محدودیت سنی وجود ندارد. کودک 10-12 ساله اگر دلش بخواهد می تواند به خوبی نقش نوزادان را بازی کند. بازی کردن نقش کوچکترها توسط فرزندان بزرگتر باعث می شود نسبت به کوچکترها با گذشت بیشتری رفتار کنند و شرایط بهتری برای بازی با یکدیگر،ایجاد شود.

مطلب مرتبط: شما هم نگران حسادت های فرزند اولتان به کودک جدید هستید؟!

 
می توانید این مطلب را به دوستان خود هم توصیه کنید:
 
​​

امتیاز بدهید
به اين مقاله امتیاز بدهید
نظرات کاربران
ارسال نظر
خبرنامه
کتاب

مطالب اخیر

فرزند شما هم خیلی سوال می پرسد؟!

کودکان دائم در حال یادگیری و مشاهده ی محیط اطرافشان هستند و زمان حال را درک می کنند . آنها دوست دارند درباره ی محیط اطرافشان اطلاعات به دست آورند، به همین دلیل دائم سوال می پرسند و زیاد حرف می زنند . بچه ها فکر می کنند که والدینشان پاسخ همه ی سوالات آنها را می دانند ، به همین دلیل از آنها می پرسند ، آنها احساس می کنند که هر چیزی علتی دارد و آنها می توانند با سوال پرسیدن به مسائل مختلف پی ببرند ...

چیز کیک با پنیر خامه ای

پنیر خامه ای "کیبی" برای تهیه چیز کیک به عنوان ماده اصلی آن مرجع معتبری است. پیشنهاد می کنیم در این مطلب همرا ما باشید تا بتوانید یک دسر ساده و البته خوشمزه با پنیرهای کیبی برای فرزندتان در خانه درست کنید.

وقتی والدین در مورد روش تربیتی فرزندشان توافق ندارند

گاهی والدین روش های متفاوتی دارند که لزوما چیز بدی نیست چون به آنها اجازه می دهد کامل کننده ی رفتار یکدیگر باشند و تا جایی که ارزش های نسبی قوانین زندگی آنها یکی باشد (احترام، آداب غذا خوردن، ساعت خواب و ...) کودک می تواند خود را سازگار کند و توافق کردن را بیشتر یاد می گیرد...

ترسیم برای کودکان 4 تا 6 سال (2)

با دنبال کردن نقاط روی خط کودکان یاد می گیرند مداد خود را هدایت کنند. فراموش نکنیم انتظار نمی رود همه نقاط به طور دقیق به یکدیگر وصل شوند، گاهی نیز ممکن است حرکت دست کودک مداد را از روی خط منحرف کند اما در وهله اول مهم این است که جهت حرکت مداد برای تعقیب خط درست باشد...

برای پرورش مهارت گفتاری و کلامی بچه ها این بازی را انجام دهید

توانایی گفتار کودک و سخنگویی کودک رشد سریعی دارد. از گذشته های دور، مادران همواره ترفند های مختلفی را برای برقراری ارتباط با کودک خود و تقویت گفتار کودک به کار گرفته اند. صدا های حلقی، صدا درآوردن با زبان و دهان، تق تق کردن، صدا های بوسه، به صدا درآوردن لب ها، بشکن زدن، و هر گونه صدایی که ایجاد ارتباط را دریابد، برای مادر و کودکان تجربه ی دلپذیر و دلپذیری است.

وقتی فرزندمان چیزی خلق می کند چگونه او را همراهی کنیم؟

در این مقاله Winnicott پزشک اطفال و روانکاو انگلیسی به والدین آموزش می دهد تا اگر فرزند خلاقی در خانه دارند چطور از ابداعاتش حمایت کنند و کمک کنند تا این مهارت بزرگ در او پرورش و نهادینه شود. در این مقاله هم همراه ما باشید...

خوشگذرانی با دلبندم: آکواریوم ماهی

دلت میخواد یه آکواریوم با ماهی های کوچولوی رنگی داشته باشی؟ خوب کافیه بسازیش! اینم یه ایده برای بازیافت شیشه های بدون استفاده و شانه های تخم دور انداختنی برای ساخت ماهی و جلبک ها...