تماس با ما

آمادگی کودکان برای استفاده از لگن به جای پوشک (1)


نویسنده / مترجم: لیلا خیابانی       
امتیاز خوانندگان به این مقاله: 
 (0​از5)

جدا شدن از پوشک و تمیزی، جدا از جنبه های مربوط به رشد فیزیکی کودکان تحت تاثیر  رشد ذهنی و اجتماعی آنها نیز هست و رفتاری است که باید یاد گرفته شود. نوع برخورد و صبوری اطرافیان به خصوص والدین نیز به همان درجه اهمیت دارد. گاهی والدین با سماجت و اصرار و بدون در نظر گرفتن شرایط روحی و اجتماعی کودک می خواهند کودک از پوشک جدا شود، غافل از اینکه کودک تحت فشارهای درونی دیگری نیز قرار دارد که اصرار آن ها نه تنها کمکی نمی کند بلکه موجب صدمات عاطفی به آنها در حال و آینده خواهد شد.

احترام به ریتم زمانی کودک

برای آنکه فرزندتان بستن پوشک را ترک کند باید ارتباطات سیستم عصبی مغز در بخش کنترل ماهیچه های مربوط به روده و معده تشکیل شوند. قبل از تشکیل آن ها، کودک روده و مثانه خود را که دورترین اندام به مغز است، بدون فکر کردن خالی می کند. از طرفی هم کنترل کامل روی این ماهیچه ها به تدریج اتفاق می افتد. به طور میانگین حدود 28 ماهگی کودک فقط هنگام روز می تواند تمیز باشد.

در نظر داشته باشید کودک باید به درجه ای از بلوغ برسد تا بتواند در جهت تمیزی گام بردارد و خود را کنترل کند. منظور از بلوغ نشانه هایی است که می توانید از طریق آن آمادگی فرزند خود را برای جدایی از پوشک تشخیص دهید که معمولا بین 18 تا 24 ماهگی اتفاق میفتد. در ادامه به برخی از این نشانه ها اشاره می کنیم:

  نشانه های فیزیکی   

 • کودک وقتی به زمین افتاد، به راحتی بلند شود
 • پله ها را یکی یکی و به تنهایی بالا و پایین برود
 • بتواند توپ را در جهت مشخصی شوت کند
 • بتواند سطل کوچک آب را حمل کند
 • ...

نشانه های روانی  

 • آیا فرزند شما قادر به تقسیم کردن موقت یک یا دو اسباب بازی با مهمانی که او را دوست داشتنی می بیند، هست؟
 • آیا دوست دارد هنگام بازی کردن اشیا را در ظرف قرار دهد؟
 • آیا در بازی هایش از بزرگترها تقلید می کند؟ آیا دوست دارد موادی را از ظرفی به ظرف دیگر بریزد؟ مثلا آب را از لیوان به داخل فنجان بریزد یا عدس ها را با پیمانه از کاسه ای کوچکتر به کاسه ای بزرگتر بریزد.
 • آیا از چیزهایی که یاد می گیرد خوشحال است و دوست دارد برای آن ها تشویق شود؟

  چرا کودک نمی خواهد پوشک را ترک کند

 • کودک نمی خواهد از پوشک جدا شود چون نمی خواهد با لحظات شیرینی که هنگام تعویض پوشک با والدین می گذراند خداحافظی کند
 • نگران است تماس با والدین را از دست بدهد و دیگر او را به اندازه قبل دوست نداشته باشند
 • کودک رفتار متضاد والدین را نمی فهمد، ابتدا آن ها با بی صبری منتظرند او نیاز خود را در لگن برطرف کند و از این امر خوشحال می شوند اما بعد آن را در توالت خالی می کنند.
 • کودک می خواهد ثابت کند خودش به تنهایی و بدون والدین وجود دارد، پس با هر چیزی مخالفت می کند مثل خوابیدن، خوردن،... و نشستن روی لگن.

انگیزه های کودک  برای جدا شدن از پوشک

 • خوشحال کردن والدین و تحسین شدن
 • تمایل کودک به تسلط بر بدن خود

بهترین زمان  برای جدا شدن از پوشک

 • معمولا از 2 سالگی به بعد همه ی عوامل فیزیکی و عصبی برای ترک پوشک آماده است اما باید صبر کرد تا کودک خودش تصمیم بگیرد، بدون فشار. تا آن موقع فقط باید او را با لگن و طرز استفاده ی آن آشنا کرد (مثلا با کمک یک عروسک، نشان دادن عکس، فیلم یا خواندن کتاب).
 • تابستان بهترین فصل برای گرفتن کودک از پوشک است پس چرا از گرمای تابستان برای جدایی از پوشک استفاده نکنیم و چند ساعتی او را بدون پوشک نگذاریم.

  آشنایی کودک با لگن

 • کودک را با لگن و طرز استفاده آن آشنا کنید
 • بهتر است بعد از هر وعده غذایی لگن را در اختیار کودک قرار دهید و بگویید هر وقت نیاز دارد می تواند از آن استفاده کند. لگن را در همان محلی قرار دهید که پوشک او را تعویض می کنید
 • بیش تر از 10 دقیقه کودک را روی لگن ننشانید. زیرا اگر در این مدت کاری نکرده باشد نگه داشتن او روی لگن با اجبار یا خواست خودش بی فایده است. ممکن است فرزندتان برای مخالفت با شما بخواهد نشستن روی لگن را طولانی تر کند. در این شرایط وارد بازی او نشوید و صبورانه و قاطعانه، بدون نشانی از سرخوردگی، خستگی یا عصبانیت لگن را بردارید و بگویید هر وقت نیاز داشت دوباره آن را در اختیارش قرار می دهید.
 • حواستان باشد استفاده از لگن را تبدیل به بازی نکنید و یکبار که آن را جمع کردید بلافاصله دوباره به خواست کودک آن را در اختیارش نگذارید، همان 10 دقیق کافی است. بعدها که کودک یاد گرفت به تنهایی روی لگن بنشیند می توانید هر چند دفعه که خواست لگن را برایش آماده کنید. یاد گرفتن تمیز بودن، یادگیری تنها بودن با بدن خود نیز هست.
 • لگن را در محل مناسب و غیر عمومی قرار دهید تا کودک خصوصی بودن این رفتار را یاد بگیرد.
 • سعی کنید محیطی که لگن را در آن قرار می دهید جذاب و تمیز باشد اما زیاده روی هم نکنید.
 • کودک یک روزه تمیز نمی شود، ابتدا باید میل به تمیزی داشته باشد و نسبت به این تجربه جدید با بدنش کنجکاو شود. همانطور که گفتیم این رفتار جدید به تدریج و با آمادگی روانی اتفاق می افتد، سعی کنید بیشتر آن را یک تصمیم شخصی کودک ببینید و زمانی را که برای تصمیم گیری لازم دارد به او بدهید مطمئن باشید نتایج خوبی بدست خواهید آورد، نه تنها در رابطه با ترک پوشک و پذیرش لگن، بلکه در ارتباط کودک با شما و دیگر وقایع زندگیش.
 • اگر در موقعیت هایی مثل گذراندن تعطیلات هستید، ممکن است فرزند شما از کودکان بزرگتر تقلید کند و کارها بهتر پیش برود البته به شرط آنکه کودک هم از نظر ذهنی و هم از نظر فیزیکی آمادگی استفاده از لگن را داشته باشد. توجه داشته باشید این رفتار را هرگز به یک مسابقه تبدیل نکنید.
 • ابتدا هنگامی که کودک روی لگن نشسته او را تنها نگذارید و با خواندن یک داستان کوتاه یا نگاه کردن به تصاویری که درباره ارتباط کودک با لگن است نگذارید خسته شود. اما به تدریج می توانید از محلی که لگن را گذاشته اید خارج شوید و بگویید هر وقت کودک کارش تمام شد شما را باخبر کند.

ادامه این مطلب در هفته بعد منتشر می شود...

منبع : http://www.enfant.com

 
می توانید این مطلب را به دوستان خود هم توصیه کنید:
 
​​

امتیاز بدهید
به اين مقاله امتیاز بدهید
نظرات کاربران
ارسال نظر
خبرنامه
کتاب

مطالب اخیر

فرزند شما هم خیلی سوال می پرسد؟!

کودکان دائم در حال یادگیری و مشاهده ی محیط اطرافشان هستند و زمان حال را درک می کنند . آنها دوست دارند درباره ی محیط اطرافشان اطلاعات به دست آورند، به همین دلیل دائم سوال می پرسند و زیاد حرف می زنند . بچه ها فکر می کنند که والدینشان پاسخ همه ی سوالات آنها را می دانند ، به همین دلیل از آنها می پرسند ، آنها احساس می کنند که هر چیزی علتی دارد و آنها می توانند با سوال پرسیدن به مسائل مختلف پی ببرند ...

چیز کیک با پنیر خامه ای

پنیر خامه ای "کیبی" برای تهیه چیز کیک به عنوان ماده اصلی آن مرجع معتبری است. پیشنهاد می کنیم در این مطلب همرا ما باشید تا بتوانید یک دسر ساده و البته خوشمزه با پنیرهای کیبی برای فرزندتان در خانه درست کنید.

وقتی والدین در مورد روش تربیتی فرزندشان توافق ندارند

گاهی والدین روش های متفاوتی دارند که لزوما چیز بدی نیست چون به آنها اجازه می دهد کامل کننده ی رفتار یکدیگر باشند و تا جایی که ارزش های نسبی قوانین زندگی آنها یکی باشد (احترام، آداب غذا خوردن، ساعت خواب و ...) کودک می تواند خود را سازگار کند و توافق کردن را بیشتر یاد می گیرد...

ترسیم برای کودکان 4 تا 6 سال (2)

با دنبال کردن نقاط روی خط کودکان یاد می گیرند مداد خود را هدایت کنند. فراموش نکنیم انتظار نمی رود همه نقاط به طور دقیق به یکدیگر وصل شوند، گاهی نیز ممکن است حرکت دست کودک مداد را از روی خط منحرف کند اما در وهله اول مهم این است که جهت حرکت مداد برای تعقیب خط درست باشد...

برای پرورش مهارت گفتاری و کلامی بچه ها این بازی را انجام دهید

توانایی گفتار کودک و سخنگویی کودک رشد سریعی دارد. از گذشته های دور، مادران همواره ترفند های مختلفی را برای برقراری ارتباط با کودک خود و تقویت گفتار کودک به کار گرفته اند. صدا های حلقی، صدا درآوردن با زبان و دهان، تق تق کردن، صدا های بوسه، به صدا درآوردن لب ها، بشکن زدن، و هر گونه صدایی که ایجاد ارتباط را دریابد، برای مادر و کودکان تجربه ی دلپذیر و دلپذیری است.

وقتی فرزندمان چیزی خلق می کند چگونه او را همراهی کنیم؟

در این مقاله Winnicott پزشک اطفال و روانکاو انگلیسی به والدین آموزش می دهد تا اگر فرزند خلاقی در خانه دارند چطور از ابداعاتش حمایت کنند و کمک کنند تا این مهارت بزرگ در او پرورش و نهادینه شود. در این مقاله هم همراه ما باشید...

خوشگذرانی با دلبندم: آکواریوم ماهی

دلت میخواد یه آکواریوم با ماهی های کوچولوی رنگی داشته باشی؟ خوب کافیه بسازیش! اینم یه ایده برای بازیافت شیشه های بدون استفاده و شانه های تخم دور انداختنی برای ساخت ماهی و جلبک ها...