تماس با ما

بچه های باهوش چه بازی هایی می کنند؟!


نویسنده / مترجم: گروه آموزش فرفرک       
امتیاز خوانندگان به این مقاله: 
 (0​از5)

در این مطلب به شما می گوییم در هر سن، چه انتظاری را باید از سبک بازی کردن فرزندتان داشته باشید و با خرید چه اسباب بازی هایی می توانید او را در بازی های مورد علاقه اش بیشتر هیجان زده کنید.

تا شش سالگی دخترها و پسرها همبازی هستند

در ابتدای دوران کودکی تفاوت زیادی میان بازی های دخترها و پسرها مشاهده نمی شود اما با بالاتر رفتن سن، آغاز دوره دبستان و ورود به اجتماع، مرزبندی های میان این دو جنس بیشتر می شود و این مرزها که بسیاری از آنها آموخته شده هستند، در بازی ها هم خود را نشان می دهند. وقتی این تفکیک نوع در بازی های دو گروه شکل می گیرد، دیگر همبازی شدن دخترها و پسرها بی معنا شده و حتی گاهی با تمسخر هم جنسان همراه می شود.

 پسرها دوست دارند در جریان بازی، انرژی بدنی شان را تخلیه کنند و سراغ بازی های پرتحرک یا قدرتی می روند. استفاده از ابزارها، تیراندازی، بادبادک بازی، دوچرخه سواری، تیله بازی، کشتی، مشت زنی، فوتبال، دوچرخه سواری، کامیون بازی، دویدن و ... از بازی هایی است که معمولا پسرها به آنها رغبت نشان می دهند.

 دخترها بازی های ساکن را ترجیح می دهند و دوست دارند کم تحرک و آرام خود را سرگرم کنند. عروسک بازی، تشکیل کلاس درس، بافندگی و خیاطی، فروشندگی، معما بازی و... ازجمله بازی های مورد علاقه دخترهاست.

بازی های تمرینی

در هر سنی کودکان به شیوه خاصی سرگرم می شوند. در روزهای اول تولد، لگد زدن و حرکت دادن دست ها جذاب ترین بازی برای کودک شماست. حتی خارج کردن صدا از حنجره و حرکت دادن لب ها هم در این دوره برای او بازی است. کمی بعد کودک دوست دارد اطرافیانش هم در این بازی های ساده همراه او شوند و با دالی موشه، او را سرگرم کنند.

 از صفر تا دو سالگی، بازی وسیله ای است برای بیدار کردن حواس کودک. فرزند شما در این دوره دوست دارد لمس کند، بچشد، گوش کند، اعضای بدنش را حرکت دهد و از کیفیت و جنس اشیای مختلف باخبر شود. او ابتدا با تقلید و سپس با تکرار، مهارت های تازه پیدا می کند.

بازی های تخیلی

این بازی ها در یک و نیم سالگی خود را نشان می دهند اما آغاز جدی آنها در سه سالگی است. در جریان بازی کودک می تواند یک کاسه آب را به عنوان یک دریای بزرگ جلوه دهد و از یک عروسک با قد 10 سانتی متر، یک جنگجوی شکست ناپذیر بسازد در حالی که در بازی های تقلیدی، نمایشی و نمادی کودکان از آنچه دیده و تجربه کرده اند الگو برمی دارند، در بازی های تخیلی با استفاده از تجربیات گذشته، رویدادهای جدیدی که چندان سابقه برخورد با آنها نداشته اند را می سازند.

بازی های تقلیدی

بازی های تقلیدی از سه سالگی به بعد به دنیای کودکان وارد می شود و در یادگیری مهارت های تازه و رشد یافتن به آنها کمک می کند. بچه ها ابتدا تقلید را از پدر و مادر خود آغاز می کنند و در بازی های شان فعالیت هایی را شبیه سازی می کنند که والدین شان در طول روز آنها را ابراز می کنند. آنها حتی شغل والدین شان را می گیرند و به شیوه آنها به امور خانه رسیدگی می کنند.

بازی های نمایشی

تقلید رفتارهای بزرگ ترها تنها کاری نیست که کودکان در بازی ها انجام می دهند. آنها در بازی به شیوه آنها با دیگران ارتباط برقرار می کنند و از لحن و حتی سبک پوشش والدین شان الگو می گیرند. کودکان در این بازی ها از محدودیت هایی که در دنیای واقعی دارند، فرار می کنند و سعی می کنند دنیا را آن طور که دوست دارند، بسازند. غرق شدن بیش از اندازه کودک در بازی های نمایشی از نظر محققان می تواند نشانه اضطراب بالا و میل شدید او به زندگی در شرایطی دیگر باشد. عروسک ها نیز می توانند جزئی از بازهای نمایشی (نمایش عروسکی) باشند.

 بازی های نمادی

این بازی ها از حدود یک سال و نیم گی آغاز می شود و در شش سالگی به کمال می رسد و تا حدود هشت سالگی هم ادامه پیدا می کند. زبان باز کردن و توانایی کودک در تشخیص نمادها و به کار گرفتن آنها، شروع بازی های نمادی است. کودک در این بازی ها شکل واقعیت را تغییر می دهد و اشیایی که وجود ندارد را در خیالش می سازد و به شکلی نمادین آنها را به خدمت می گیرد.

او نشانه ها را جایگزین اشیا، حیوانات و رویدادهای حقیقی می کند. در این دوره عناصر جدیدی وارد بازی کودکان می شوند. آنها می توانند در بازی های شان به اشیایی که وجود ندارد موجودیت دهند یا با چند تکه چوب برجی بسازند که صدها نفر در آن زندگی می کنند. فرزند شما وقتی در این دوره با بالش ها خانه می سازد، تمرین زندگی می کند. گروه "ساختنی ها و لگو" سایت فرفرک، می تواند محل مناسبی برای خرید اسباب بازی های مرتبط با این نوع از بازی های باشد.

بازی های فکری با قاعده

آثاری که در این مرحله بازی بر زندگی و شخصیت فرزندتان می گذارند، تا پایان عمر با او می مانند. او از 7 تا 11 سالگی با قواعدی که از بزرگ ترها آموخته بازی می کند و رقابت و قراردادها را به بازی می آورد و تنها با پذیرش همین قرارداد هاست که بچه ها می توانند با هم همبازی شوند. از شروع هفت سالگی به بعد، فرزندتان آرام آرام از بازی های تخیلی و نمادین به سمت بازی های حقیقی و فکری می رود. احتمالا او در 10 سالگی ترجیح می دهد به جای عروسک بازی، بسکتبال بازی کند یا همبازی شما در یک بازی فکری شود.

 

 منبع : www.akairan.com

 

 
می توانید این مطلب را به دوستان خود هم توصیه کنید:
 
​​

امتیاز بدهید
به اين مقاله امتیاز بدهید
نظرات کاربران
ارسال نظر
خبرنامه
کتاب

مطالب اخیر

فرزند شما هم خیلی سوال می پرسد؟!

کودکان دائم در حال یادگیری و مشاهده ی محیط اطرافشان هستند و زمان حال را درک می کنند . آنها دوست دارند درباره ی محیط اطرافشان اطلاعات به دست آورند، به همین دلیل دائم سوال می پرسند و زیاد حرف می زنند . بچه ها فکر می کنند که والدینشان پاسخ همه ی سوالات آنها را می دانند ، به همین دلیل از آنها می پرسند ، آنها احساس می کنند که هر چیزی علتی دارد و آنها می توانند با سوال پرسیدن به مسائل مختلف پی ببرند ...

چیز کیک با پنیر خامه ای

پنیر خامه ای "کیبی" برای تهیه چیز کیک به عنوان ماده اصلی آن مرجع معتبری است. پیشنهاد می کنیم در این مطلب همرا ما باشید تا بتوانید یک دسر ساده و البته خوشمزه با پنیرهای کیبی برای فرزندتان در خانه درست کنید.

وقتی والدین در مورد روش تربیتی فرزندشان توافق ندارند

گاهی والدین روش های متفاوتی دارند که لزوما چیز بدی نیست چون به آنها اجازه می دهد کامل کننده ی رفتار یکدیگر باشند و تا جایی که ارزش های نسبی قوانین زندگی آنها یکی باشد (احترام، آداب غذا خوردن، ساعت خواب و ...) کودک می تواند خود را سازگار کند و توافق کردن را بیشتر یاد می گیرد...

ترسیم برای کودکان 4 تا 6 سال (2)

با دنبال کردن نقاط روی خط کودکان یاد می گیرند مداد خود را هدایت کنند. فراموش نکنیم انتظار نمی رود همه نقاط به طور دقیق به یکدیگر وصل شوند، گاهی نیز ممکن است حرکت دست کودک مداد را از روی خط منحرف کند اما در وهله اول مهم این است که جهت حرکت مداد برای تعقیب خط درست باشد...

برای پرورش مهارت گفتاری و کلامی بچه ها این بازی را انجام دهید

توانایی گفتار کودک و سخنگویی کودک رشد سریعی دارد. از گذشته های دور، مادران همواره ترفند های مختلفی را برای برقراری ارتباط با کودک خود و تقویت گفتار کودک به کار گرفته اند. صدا های حلقی، صدا درآوردن با زبان و دهان، تق تق کردن، صدا های بوسه، به صدا درآوردن لب ها، بشکن زدن، و هر گونه صدایی که ایجاد ارتباط را دریابد، برای مادر و کودکان تجربه ی دلپذیر و دلپذیری است.

وقتی فرزندمان چیزی خلق می کند چگونه او را همراهی کنیم؟

در این مقاله Winnicott پزشک اطفال و روانکاو انگلیسی به والدین آموزش می دهد تا اگر فرزند خلاقی در خانه دارند چطور از ابداعاتش حمایت کنند و کمک کنند تا این مهارت بزرگ در او پرورش و نهادینه شود. در این مقاله هم همراه ما باشید...

خوشگذرانی با دلبندم: آکواریوم ماهی

دلت میخواد یه آکواریوم با ماهی های کوچولوی رنگی داشته باشی؟ خوب کافیه بسازیش! اینم یه ایده برای بازیافت شیشه های بدون استفاده و شانه های تخم دور انداختنی برای ساخت ماهی و جلبک ها...