تماس با ما

پرورش خلاقیت فرزندتان، هدیه ای برای تمام زندگی


نویسنده / مترجم: لیلا خیابانی       
امتیاز خوانندگان به این مقاله: 
 (0​از5)

خلاقیت چیست

خلاقیت به معنی کلی آن یعنی توانایی یک فرد یا گروه در تجسم کردن، ساختن و به اجرا در آوردن یک مفهوم جدید، یک شی جدید یا کشف راه حل جدید برای یک مشکل.

خلاقیت حالتی روحی است که در افراد مختلف به شکل های متفاوت ظهور می کند. پس همه می توانند خلاق باشند. خلاق بودن فقط به این معنی نیست که پیکاسو باشیم یا موسیقی دانی یکتا یا اینکه در همه ی زندگی شاهکار خلق کنیم. همه می توانند خلاقیت خود را پرورش دهند بدون آنکه لازم باشد هنرمند باشند. کسی که یاد گرفته بیشتر خلاق باشد، آسان تر می تواند مسایل و مشکلات را حل کند، خود را بیان کند، اعتماد به نفس بیشتری دارد،  به دنبال کشف کردن است و  به طور مستمر ایده های جدید به فکرش می رسد. مانند بسیاری از بزرگسالان، کودکانی نیز هستند که از خلاقیت خود در زندگی روزانه استفاده نمی کنند چون از انجام آن می ترسند یا روش های کمی برای رسیدن به خلاقیت دارند. خلاقیت به غیر از زمینه هنر در زمینه ی مهندسی، پزشکی، معماری، صنعت، خدمات، روانشناسی، طنز و... نیز می تواند ظهور کند.

مطلب پیشنهادی: ارتباط هنر و خلاقیت با یادگیری و رفتارهای اجتماعی کودکان

مطلب پیشنهادی: جالب است بدانید، زبان دست‌ها، کودکان را خلاق‌تر می‌کند!

 

نقش والدین در تکامل خلاقیت فرزندان

خلاقیت به عنوان فعالیت طبیعی و اساسی کودکان در سنین قبل از دبستان شناخته شده است. همه می دانیم در خانواده پیوندهایی بوجود می آید که علاوه بر مراقبت و حمایت بر طرز فکر، باورها و قضاوت های کودکان تاثیر عمیقی دارند. وظیفه ی والدین تحریک و تقویت رشد فرزندان است. بعضی افراد استعداد خود را در یک جهت هدایت میکنند و برخی دیگر در زمینه های گوناگون از خود توانایی نشان می دهند. توانایی ها می توانند در گوشه ای از روح چرت بزنند و در تمام طول زندگی کودک بیدار نشوند چون کشف نشده و رشد پیدا نکرده اند. والدین باید حواسشان باشد زمانی که با فرزند خود صرف می کنند زمان سوخته ای نیست. کودک باید نزدیکانش را در زندگی روزانه همراهی کند و والدین نیز باید زمانی که با فرزند خود می گذرانند را  برای کتاب خواندن، گفت و شنود و بازی کردن برنامه ریزی کنند. وظیفه ی آنها کشف استعدادها و ویژگی های مخصوص فرزندشان و همراهی و حضور در رشد و شکل گیری شخصیت اوست. باید گفت والدین معدودی هستند که اهمیت نقش خود و کمک به رشد خلاقیت فرزند خود را درک می کنند. معمولا والدین فرزندان خود را عادت می دهند بر اساس قواعد ثابت و تقلید شده عمل و مثل دیگران فکر کنند در حالیکه برای فرزندانشان فکر کردن و عمل کردن به این روش سخت و حتی غیر ممکن است. والدین باید فرزندانشان را در موقعیت هایی قرار دهند که به او اجازه رشد خلاقیت خودش را بدهد.

کودک خلاق کودکی است که از احساسات و نظرات جدید استقبال کند، روحی خلاق داشته باشد و با میل خود از تقلید پرهیز کند و در جستجوهای خود که اغلب به اختراع ختم می شود به اندازه ی کافی مستقل باشد. خلاق بودن به معنی فکر کردن به روش خلاق نیز هست مثل دانش حل کردن مسایل و پیدا کردن راه حل های جدید. والدین با حمایت از رشد خلاقیت فرزندان از سنین پایین به آن ها امکان کسب تجربیات جدید، پس زدن استرس و داشتن روحی باز می دهند.

 

راهنمایی و پیشنهاد

  • مواد و ابزار مختلف و به اندازه ی کافی در اختیار فرزند خود قرار دهید. اسباب بازی ها و بازی هایی انتخاب کنید که امکانات متعددی داشته باشند و کودک بتواند عملکردی به آن بدهد که خودش می خواهد. (برای این منظور می توانید از گروه هنر و خلاقیت سایت فرفرک که ابزارهای مناسبی برای این کار در نظر گرفته است، مراجعه فرمایید)
  • هنگام بازی فرزندتان، بدون دخالت به حرکات و ایده های او توجه کنید و چیزی که می خواهد یا کاری که در نظر دارد انجام دهد را حدس بزنید و بعد وسایل یا مواد دیگری که فکر می کنید به تکمیل ایده هایش کمک می کند را در اختیارش قرار دهید و سپس از بازی او خارج شوید.
  • قدرت تجسم فرزندانتان را بدون وقفه تقویت کنید، گردش های آموزشی، کتاب و ترانه های کودکان بهترین منابع برای الهام گرفتن و  ایده ها و موقعیت های جدید است. 
  • والدین الگوی بچه ها هستند پس مدل خوبی از خلاقیت برای او باشید مثلا شی تزیینی با وسایلی که دیگر استفاده نمی کنید خلق کنید، مکان و فضای خانه را در فاصله زمانی مشخص تغییر دهید، داستانها و ترانه های جدید اختراع کنید، گریم کنید، شخصیت های خیالی اختراع کنید و... . لازم نیست استعداد خارق العاده در نقاشی یا بازیگری داشته باشید کافی است هر کس آن را به سبک خودش انجام دهد.

مطلب پیشنهادی: خوش گذرانی با دلبندم: کاردستی اختاپوسی​

 

 منبع : www.educatout.com

 

 
می توانید این مطلب را به دوستان خود هم توصیه کنید:
 
​​

امتیاز بدهید
به اين مقاله امتیاز بدهید
نظرات کاربران
ارسال نظر
خبرنامه
کتاب

مطالب اخیر

فرزند شما هم خیلی سوال می پرسد؟!

کودکان دائم در حال یادگیری و مشاهده ی محیط اطرافشان هستند و زمان حال را درک می کنند . آنها دوست دارند درباره ی محیط اطرافشان اطلاعات به دست آورند، به همین دلیل دائم سوال می پرسند و زیاد حرف می زنند . بچه ها فکر می کنند که والدینشان پاسخ همه ی سوالات آنها را می دانند ، به همین دلیل از آنها می پرسند ، آنها احساس می کنند که هر چیزی علتی دارد و آنها می توانند با سوال پرسیدن به مسائل مختلف پی ببرند ...

چیز کیک با پنیر خامه ای

پنیر خامه ای "کیبی" برای تهیه چیز کیک به عنوان ماده اصلی آن مرجع معتبری است. پیشنهاد می کنیم در این مطلب همرا ما باشید تا بتوانید یک دسر ساده و البته خوشمزه با پنیرهای کیبی برای فرزندتان در خانه درست کنید.

وقتی والدین در مورد روش تربیتی فرزندشان توافق ندارند

گاهی والدین روش های متفاوتی دارند که لزوما چیز بدی نیست چون به آنها اجازه می دهد کامل کننده ی رفتار یکدیگر باشند و تا جایی که ارزش های نسبی قوانین زندگی آنها یکی باشد (احترام، آداب غذا خوردن، ساعت خواب و ...) کودک می تواند خود را سازگار کند و توافق کردن را بیشتر یاد می گیرد...

ترسیم برای کودکان 4 تا 6 سال (2)

با دنبال کردن نقاط روی خط کودکان یاد می گیرند مداد خود را هدایت کنند. فراموش نکنیم انتظار نمی رود همه نقاط به طور دقیق به یکدیگر وصل شوند، گاهی نیز ممکن است حرکت دست کودک مداد را از روی خط منحرف کند اما در وهله اول مهم این است که جهت حرکت مداد برای تعقیب خط درست باشد...

برای پرورش مهارت گفتاری و کلامی بچه ها این بازی را انجام دهید

توانایی گفتار کودک و سخنگویی کودک رشد سریعی دارد. از گذشته های دور، مادران همواره ترفند های مختلفی را برای برقراری ارتباط با کودک خود و تقویت گفتار کودک به کار گرفته اند. صدا های حلقی، صدا درآوردن با زبان و دهان، تق تق کردن، صدا های بوسه، به صدا درآوردن لب ها، بشکن زدن، و هر گونه صدایی که ایجاد ارتباط را دریابد، برای مادر و کودکان تجربه ی دلپذیر و دلپذیری است.

وقتی فرزندمان چیزی خلق می کند چگونه او را همراهی کنیم؟

در این مقاله Winnicott پزشک اطفال و روانکاو انگلیسی به والدین آموزش می دهد تا اگر فرزند خلاقی در خانه دارند چطور از ابداعاتش حمایت کنند و کمک کنند تا این مهارت بزرگ در او پرورش و نهادینه شود. در این مقاله هم همراه ما باشید...

خوشگذرانی با دلبندم: آکواریوم ماهی

دلت میخواد یه آکواریوم با ماهی های کوچولوی رنگی داشته باشی؟ خوب کافیه بسازیش! اینم یه ایده برای بازیافت شیشه های بدون استفاده و شانه های تخم دور انداختنی برای ساخت ماهی و جلبک ها...