تماس با ما

چگونه با بازی هوش فرزند خود را تقویت کنیم ؟! (1)


نویسنده / مترجم: لیلا خیابانی       
امتیاز خوانندگان به این مقاله: 
 (0​از5)

همه ی کودکان باهوشند و با اطمینان می توان گفت همه ی والدین به فرزند خود بی نهایت افتخار می کنند ،حالا چه بهتر همراه خوبی در رشد و پرورش آنها باشیم. معمولا پدر و مادرها خیلی دوست دارند از بهره هوشی فرزند خود آگاه شوند اما روش آن را به خوبی نمی دانند که توصیه می شود در این مورد به متخصص رجوع شود. اما سوال اصلی این است : فرض کنید متخصص بهره هوشی فرزند شما را بالاتر از حد نرمال تشخیص داده، حالا می خواهید چه کنید؟ شاید به دنبال جا یا افرادی بگردید که به فرزند شما کمک کند تا بیشتر پیشرفت کند ولی چه کسی، کجا و چگونه؟! کودکان روحیه و شخصیت های متفاوت دارند نمی شود با یک نسخه کار کرد اما یک ویژگی مشترک در همه وجود دارد : میل شدید به بازی و یادگیری. گاهی برای پرورش هوش کودکان بهترین شخص "پدر یا مادر" و بهترین مکان "خانه" است به خصوص وقتی کودکان در سنین پایین تر هستند. حالا فقط می ماند ابزار و روش کار. امروزه بازی ها و اسباب بازی هایی برای استفاده های چندگانه تولید می شوند که نه تنها برای رشد مهارت های کودکان مفید است بلکه از عوامل ضروری آن به حساب می آید. از آنجا که فلسفه ی "فرفرک" همراهی والدین برای کمک به رشد و پرورش فرزندانشان است، به همین دلیل تصمیم گرفته ایم بازی های ساده، جذاب و مفید طراحی و اسباب بازی هایی معرفی کنیم که کار را برای والدین آسانتر می کنند.

در همین راستا "فرفرک" تلاش می کند با  ارایه مقالات در زمینه ی رشد و بازی های مناسب در زمینه ی پرورش و تقویت حواس ، دقت، تمرکز  و حافظه  کودکان ، والدین را با قابلیت ها و توانایی های ذهنی، حسی و حرکتی فرزندانشان آشنا کند و آنها را در انتخاب ابزار مناسب همیاری نماید. 

فرزندم شمردن یاد می گیرد

        ابزار یا  اسباب بازی مناسب : انواع  پازل یا کارت هایی که مربوط به تعداد و اعداد هستند.

       بازی اول:

 • این بازی می تواند در دوران مختلف رشد کودک و به شکل های متفاوت انجام شود. پازلی انتخاب کنید که قطعات آن شامل شکل رقم ها (که سمبل تعداد است) و تصاویر مربوط به تعداد باشد. باید بدانیم کودکان اول باید معنی تعداد را درک کنند بعد اعداد، چون اعداد نشان دهنده ی تعداد هستند و فقط جنبه ی سمبولیک دارند مثلا اگر کودک مفهوم "تعداد پنج" را درک کند می تواند آن را به همه ی تعدادهایی که پنج باشد تعمیم دهد نه اینکه فقط از روی سمبل آن تشخیص دهد چون رقم "پنج" سمبل های مختلفی دارد مثل : 5، 5، و... .
 • اگر این اسباب بازی را به تازگی برای فرزند خود خریده اید و هنوز با آن آشنا نیست اجازه دهید خودش با آن ور برود و آن را کشف کند که ممکن است بعد از چند دقیقه یا چند ساعت و یا چند روز کنجکاوی اش نسبت به آن رفع شود. در هر صورت عجله نکنید و به کودک فرصت دهید تا حواس کودک با اسباب بازی آشنا شود یعنی آن را خوب لمس کند، خوب ببیند، از آن صدا در آورد و حتی آن را به دهان ببرد. بعد نام تصویر حیوانات روی قطعات را باهم تکرار کنید و اگر بلد نیست کمک کنید یاد بگیرد.

         روش بازی : بازی در چند مرحله انجام می شود :

 1. بعد از آنکه کودک با پازل آشنا شد قطعات را یکی یکی و با تامل بردارید سپس سرجایش قرار دهید. بعد از چند بار تکرار اجازه دهید کودک خودش آن را انجام دهد. ابتدا ترتیب و صحیح قرار گرفتن قطعات هدف ما نیست فقط مهارت برداشتن و گذاشتن مد نظر است.
 2. بعد از چند بار تکرار مرحله ی قبل بگویید حالا بیا با پازل یه بازی دیگه کنیم". همه ی قطعات را سر جای خودشان قرار دهید. قطعه ای که فقط یک شکل روی آن هست را بردارید و بگویید" یک اسب" و با انگشت تصویر آن را نشان دهید. بعد تصویر عدد 1 را نشان دهید و بگویید "یک". دوباره قطعات را سر جایشان قرار دهید. این معرفی را چند بار انجام دهید و بعد نوبت کودک است. تکرار کنید "یک اسب" و منظر بمانید تا او یا تصویر اسب را نشان دهد بعد خودتان تصویر عدد 1 را نشان دهید و بگویید "یک" و آن ها را خارج از پازل کنار هم قرار دهید بعد از کودک بخواهید عدد و تصویر مربوط به آن را به ترتیب و با اعلام شما سرجای خود قرار دهد.
 3. همین تمرین را با رقم های  "سه" تا "ده" انجام دهید.

           توضیحات ضروری :

 • بازی و روش انجام آن باید برای کودکان جذاب باشد نه اینکه فقط جنبه ی آموزشی داشته باشد. هر چقدر روش بازی مفرح تر و خلاقانه تر باشد کودک میل بیشتری به تکرار آن دارد اما اگر احساس کند انجام وظیفه و خشک و بی روح است و از پس آن بر نمی آید نه تنها از تکرار آن لذت نمی برد بلکه موجب تضعیف اعتماد به نفس می گردد.
 • این روش یکی از روش های بازی با پازل هاست، شما می توانید بنا بر خلاقیت یا توانایی فرزندتان تغییرات بهتری در آن ایجاد و آن را کاملتر کنید.
 • ممکن است به نظر بیاید این بازی برای سن فرزند شما ضعیف باشد اما اشکالی ندارد با انجام آن هم دانش او در مورد ریاضی یاد آوری می شود و هم دوباره با رابطه ی میان تعداد و اعداد آشنا می شود.
 • ممکن است به نظر بیاید این بازی برای سن فرزند شما ضعیف باشد اما اشکالی ندارد چون می توانید به تدریج آن را سخت تر کنید.
 • ممکن است به نظر بیاید این بازی برای سن فرزند شما ضعیف باشد اما اشکالی ندارد چون می توانید نقش تان را بر عکس کنید و از او بخواهید از شما سوال بپرسد به این ترتیب در بیان مسئله مهارت کسب می کند.
 • ممکن است ریتم یادگیری فرزند شما برای یادگیری اعداد یک روز باشد و یا یک ساعت و یا .... حواستان باشد هر وقت خسته شد بازی را ادامه ندهید و به وقت دیگری موکول کنید.
 • می دانیم به غیر از تقلید کردن یکی از عوامل مهم و اساسی در یادگیری تکرار است. وقتی کودکان شاهد تکرار رفتار یا عملی باشند، به طور طبیعی و بدون آنکه  قصد آموختن داشته باشند در حال یاد گرفتن هستند. پس از تکرار کردن خسته نشوید.
 • صبور باشید و فرزندتان را با کسی مقایسه نکنید. فراموش نکنید هدف تقویت هوش کودک است نه نمره دادن یا قضاوت کردن. اگر آمادگی روحی برای صبوری ، تکرار کردن و قضاوت فرزند خود ندارید فعلا دست نگهدارید و انجام این بازی را به تعویق بیندازید.
 • هر بخش از بازی در چند مرحله انجام می شود که هر مرحله می تواند برای هر کودک زمان های متفاوتی را لازم داشته باشد.
 • اگر مایل به تهیه ی این اسباب بازی هستید، در فروشگاه فرفرک موجود است.

ادامه بازی ها را می توانید در مطلب چگونه با بازی هوش فرزند خود را تقویت کنیم ؟! (2) بخوانید.

 

مطلب پیشنهادی: آیا فرزند شما " باهوش" است، چگونه آن را تشخیص می دهید؟!​​

 
می توانید این مطلب را به دوستان خود هم توصیه کنید:
 
​​

امتیاز بدهید
به اين مقاله امتیاز بدهید
نظرات کاربران
ارسال نظر
خبرنامه
کتاب

مطالب اخیر

فرزند شما هم خیلی سوال می پرسد؟!

کودکان دائم در حال یادگیری و مشاهده ی محیط اطرافشان هستند و زمان حال را درک می کنند . آنها دوست دارند درباره ی محیط اطرافشان اطلاعات به دست آورند، به همین دلیل دائم سوال می پرسند و زیاد حرف می زنند . بچه ها فکر می کنند که والدینشان پاسخ همه ی سوالات آنها را می دانند ، به همین دلیل از آنها می پرسند ، آنها احساس می کنند که هر چیزی علتی دارد و آنها می توانند با سوال پرسیدن به مسائل مختلف پی ببرند ...

چیز کیک با پنیر خامه ای

پنیر خامه ای "کیبی" برای تهیه چیز کیک به عنوان ماده اصلی آن مرجع معتبری است. پیشنهاد می کنیم در این مطلب همرا ما باشید تا بتوانید یک دسر ساده و البته خوشمزه با پنیرهای کیبی برای فرزندتان در خانه درست کنید.

وقتی والدین در مورد روش تربیتی فرزندشان توافق ندارند

گاهی والدین روش های متفاوتی دارند که لزوما چیز بدی نیست چون به آنها اجازه می دهد کامل کننده ی رفتار یکدیگر باشند و تا جایی که ارزش های نسبی قوانین زندگی آنها یکی باشد (احترام، آداب غذا خوردن، ساعت خواب و ...) کودک می تواند خود را سازگار کند و توافق کردن را بیشتر یاد می گیرد...

ترسیم برای کودکان 4 تا 6 سال (2)

با دنبال کردن نقاط روی خط کودکان یاد می گیرند مداد خود را هدایت کنند. فراموش نکنیم انتظار نمی رود همه نقاط به طور دقیق به یکدیگر وصل شوند، گاهی نیز ممکن است حرکت دست کودک مداد را از روی خط منحرف کند اما در وهله اول مهم این است که جهت حرکت مداد برای تعقیب خط درست باشد...

برای پرورش مهارت گفتاری و کلامی بچه ها این بازی را انجام دهید

توانایی گفتار کودک و سخنگویی کودک رشد سریعی دارد. از گذشته های دور، مادران همواره ترفند های مختلفی را برای برقراری ارتباط با کودک خود و تقویت گفتار کودک به کار گرفته اند. صدا های حلقی، صدا درآوردن با زبان و دهان، تق تق کردن، صدا های بوسه، به صدا درآوردن لب ها، بشکن زدن، و هر گونه صدایی که ایجاد ارتباط را دریابد، برای مادر و کودکان تجربه ی دلپذیر و دلپذیری است.

وقتی فرزندمان چیزی خلق می کند چگونه او را همراهی کنیم؟

در این مقاله Winnicott پزشک اطفال و روانکاو انگلیسی به والدین آموزش می دهد تا اگر فرزند خلاقی در خانه دارند چطور از ابداعاتش حمایت کنند و کمک کنند تا این مهارت بزرگ در او پرورش و نهادینه شود. در این مقاله هم همراه ما باشید...

خوشگذرانی با دلبندم: آکواریوم ماهی

دلت میخواد یه آکواریوم با ماهی های کوچولوی رنگی داشته باشی؟ خوب کافیه بسازیش! اینم یه ایده برای بازیافت شیشه های بدون استفاده و شانه های تخم دور انداختنی برای ساخت ماهی و جلبک ها...