تماس با ما

چگونه با بازی هوش فرزند خود را تقویت کنیم ؟! (2)


نویسنده / مترجم: گروه آموزش فرفرک       
امتیاز خوانندگان به این مقاله: 
 (0​از5)

در مطلب قبلی (چگونه با بازی هوش فرزند خود را تقویت کنیم ؟! (1)) به بررسی اولین بازی برای تقویت هوش فرزند پرداختیم. اگر هنوز این مطلب را نخواندید، پیشنهاد می کنیم حتما قبل از مطالعه دو بازی دیگر، آن را مطالعه کنید.

بازی دوم

ابزار یا  اسباب بازی مناسب : انواع  پازل یا کارت هایی که مربوط به تعداد و اعداد هستند.

         روش بازی : بعد از آنکه بازی اول را به دفعات لازم تکرار کردید حالا فرزندتان آماده است بازی سخت تری انجام دهد :

 1. قطعات پازل را از جای خود خارج کنید.
 2. یکی از اعداد 1 تا 10 را اعلام کنید و از فرزند خود بخواهید تصویر و شکل عدد مربوط به آن را سر جایشان قرار دهد.
 3. اگر فرزندتان تمرین را درست انجام داد تشویقش کنید ولی اگر اشتباهی داشت فوری آن را اصلاح نکنید و او را متوجه اشتباهش کنید بازهم فرصت دهید دوباره سعی کند. مثلا بگویید" تا اینجا درست است اما در این مورد بیشتر فکر کن" یا بگویید "دوباره تکرار می کنم و خوب گوش کن، مطمئنم این دفعه بهتر انجام میدی" و کمک کنید نقطه ی اشتباهش را متوجه شود. مثلا اگر "هشت" را اعلام کرده اید و کودک شکل عدد 8 را سرجایش گذاشت اما تصویر را به اشتباه "هفت"  انتخاب کرد بگویید : "آفرین شکل عدد هشت درسته ولی به  تعداد خرگوش ها نگاه کن و اونا رو دوباره بشمار" خودتان هم او را در شمردن همراهی کنید اما جلوتر از او نشمرید.

​پیشنهاد: بازی شمارش از برند Ravensburger می توانید برای این هدف مناسب باشد.

​​

بازی شمارش

بازی سوم

ابزار یا  اسباب بازی مناسب : انواع  پازل یا کارت هایی که مربوط به تعداد و اعداد هستند.

         روش بازی : بعد از آنکه بازی اول و دوم را به دفعات لازم تکرار کردید حالا فرزندتان آماده است بازی سخت تری انجام دهد :

 1. قطعات پازل را از جای خود خارج کنید.
 2. یکی از اعداد را به فرزندتان نشان دهید و آن را تکرار کنید مثلا 3 و بخواهید کودک قطعه ی مربوط به آن را پیدا و سر جایش قرار دهد.
 3. بعد جای اعداد روی پازل را از 1 بشمرید: 1 2 3 4 5 . کودک باید همزمان با شمردن شما جای مناسب عدد 3 را پیدا کند و تصویر مربوط به تعداد را نیز کنار آن قرار دهد.

 پیشنهاد : اگر شاهد آمادگی بیشتر فرزندتان هستید بازی دیگری پیشنهاد می کنیم :

 1. قطعات پازل را از جای خود خارج کنید.
 2. تعداد مشخصی از قطعات مربوط به شکل اعداد را به فرزندتان بدهید تا آنها را یکی یکی لمس کند مثلا اشکال عدد 1 2 3. سپس روی صفحه و جای همان اعداد را نیز لمس کند.
 3. بعد چشمان او را ببندید و مطمئن شوید نمی بیند. یکی از اشکال  اعدای که لمس کرده را به او بدهید و بخواهید با لمس کردن آن و صفحه ی پازل جای آن را پیدا کند.
 4. همین تمرین را با شکل اعداد دیگر ادامه دهید یعنی دفعه ی دیگر 4 5 6 تا آخر.
 5. وقتی فرزندتان همه ی اشکال و محل قرار گیری آنها را به خوبی شناخت می توانید از شکل عدد 1 تا 10 را بازی کنید.

نکته بسیار مهم: برای انجام بازی ها عجله نکنید، اجازه دهید فرزندتان یک بازی را به خوبی یاد بگیرد و روی آن مسلط شود بعد سراغ بازی دیگر بروید.

اگر مایل به تهیه ی سایر اسباب بازی های مناسب پرورش کودکان هستید هستید، یشنهاد می کنیم به سایت فرفرک سری بزنید.

 
می توانید این مطلب را به دوستان خود هم توصیه کنید:
 
​​

امتیاز بدهید
به اين مقاله امتیاز بدهید
نظرات کاربران
ارسال نظر
خبرنامه
کتاب

مطالب اخیر

فرزند شما هم خیلی سوال می پرسد؟!

کودکان دائم در حال یادگیری و مشاهده ی محیط اطرافشان هستند و زمان حال را درک می کنند . آنها دوست دارند درباره ی محیط اطرافشان اطلاعات به دست آورند، به همین دلیل دائم سوال می پرسند و زیاد حرف می زنند . بچه ها فکر می کنند که والدینشان پاسخ همه ی سوالات آنها را می دانند ، به همین دلیل از آنها می پرسند ، آنها احساس می کنند که هر چیزی علتی دارد و آنها می توانند با سوال پرسیدن به مسائل مختلف پی ببرند ...

چیز کیک با پنیر خامه ای

پنیر خامه ای "کیبی" برای تهیه چیز کیک به عنوان ماده اصلی آن مرجع معتبری است. پیشنهاد می کنیم در این مطلب همرا ما باشید تا بتوانید یک دسر ساده و البته خوشمزه با پنیرهای کیبی برای فرزندتان در خانه درست کنید.

وقتی والدین در مورد روش تربیتی فرزندشان توافق ندارند

گاهی والدین روش های متفاوتی دارند که لزوما چیز بدی نیست چون به آنها اجازه می دهد کامل کننده ی رفتار یکدیگر باشند و تا جایی که ارزش های نسبی قوانین زندگی آنها یکی باشد (احترام، آداب غذا خوردن، ساعت خواب و ...) کودک می تواند خود را سازگار کند و توافق کردن را بیشتر یاد می گیرد...

ترسیم برای کودکان 4 تا 6 سال (2)

با دنبال کردن نقاط روی خط کودکان یاد می گیرند مداد خود را هدایت کنند. فراموش نکنیم انتظار نمی رود همه نقاط به طور دقیق به یکدیگر وصل شوند، گاهی نیز ممکن است حرکت دست کودک مداد را از روی خط منحرف کند اما در وهله اول مهم این است که جهت حرکت مداد برای تعقیب خط درست باشد...

برای پرورش مهارت گفتاری و کلامی بچه ها این بازی را انجام دهید

توانایی گفتار کودک و سخنگویی کودک رشد سریعی دارد. از گذشته های دور، مادران همواره ترفند های مختلفی را برای برقراری ارتباط با کودک خود و تقویت گفتار کودک به کار گرفته اند. صدا های حلقی، صدا درآوردن با زبان و دهان، تق تق کردن، صدا های بوسه، به صدا درآوردن لب ها، بشکن زدن، و هر گونه صدایی که ایجاد ارتباط را دریابد، برای مادر و کودکان تجربه ی دلپذیر و دلپذیری است.

وقتی فرزندمان چیزی خلق می کند چگونه او را همراهی کنیم؟

در این مقاله Winnicott پزشک اطفال و روانکاو انگلیسی به والدین آموزش می دهد تا اگر فرزند خلاقی در خانه دارند چطور از ابداعاتش حمایت کنند و کمک کنند تا این مهارت بزرگ در او پرورش و نهادینه شود. در این مقاله هم همراه ما باشید...

خوشگذرانی با دلبندم: آکواریوم ماهی

دلت میخواد یه آکواریوم با ماهی های کوچولوی رنگی داشته باشی؟ خوب کافیه بسازیش! اینم یه ایده برای بازیافت شیشه های بدون استفاده و شانه های تخم دور انداختنی برای ساخت ماهی و جلبک ها...