تماس با ما
امتیاز خوانندگان به این مقاله: 
 (0​از5)

چرا بعضی از بچه ها دچار شکست تحصیلی در مدرسه می شوند؟ این سوالی است که سالیان پیش در آمریکا طرح شد و "هوارد گارنر"، دانشمند و استاد تعلیم و تریبت در دانشگاه "هاروارد"، با این عنوان، تحقیقاتی درمورد رشد توانایی های شناختی انسان انجام داد. انگیزه ی او برای پژوهش در زمینه ی هوش، بررسی هوش کودکانی بود که در مدرسه دچار شکست تحصیلی می شوند. گاردنر در پژوهش هایش روش جدیدی برای فهم هوش آن ها طرح کرد که نتایج موفقی در این زمینه بدست آورد. .ابتدا "گارنر" 8 هوش را معرفی کرد که بعدها توسط دانشمندان دیگر نهمین هوش هم اضافه شد، یعنی 9 روش برای یادگیری و فهم دنیا وجود دارد که هریک به اندازه دیگری مهم است، علایق انسان ها بر اساس آن شکل می گیرد و همه ی انسان ها از تمامی آنها در سطوح مختلف بهره برده اند که معمولا 3 یا 4 تا از آن می تواند غالب باشد.

اگر هر یک از هوش چندگانه که فرد مستعد آن است پرورش و رشد یابد، او می تواند ذهن خود را در همان مسیر پرورش دهد. توجه به نشانه هایی که در هر فرد وجود دارد می تواند تیپ هوش او را مشخص کند و کمک کند تا ذهن او در همان بستر فعالیت کند. امروزه برنامه ریزی ها ی متعدد و مناسب برای هر تیپ هوش انجام شده تا به افراد راهبردهای مناسبی ارائه دهد. هوش چندگانه حتی می تواند مسیر شغلی افراد در آینده را مشخص کند.

حالا بعد از این توضیح مختصر، با گشت زدن در جدول زیر که هوش های 9 گانه را از طریق روش های یادگیری معرفی می کند، هوشی که در فرزند شما غالب است را شناسایی و سعی کنید در مسیر پرورش آنها برنامه ریزی کنید:

 

ردیف

هوش یا روش یادگیری

 

توانایی

 

نشانه ها

 

1 هوش گفتاری یا زبانی کودکانی که می توانند به آسانی حرف بزنند. آن ها در ترتیب و ریتم کلمات دقت می کنند و جنبه سرگرم کننده و طنز آن ها را درک می کنند. آن ها دوست دارند بخوانند، حرف بزنند، تعریف کنند و داستان بشنوند. آیا فرزند شما نسبت به کلمات، حروف، دیکته و زبان خارجی علاقه نشان می دهد؟
2 هوش منطق و ریاضی این گروه از کودکان دارای توانایی شناسایی ساختار منطقی و شمارشی هستند. آن ها می توانند زنجیروار استدلال کنند، دوست دارند مسایل را حل کنند، علت و معلول را کشف کنند و همه چیز را استدلال کنند آیا فرزند شما بازی هایی که دنبال راهکار هستند را دوست دارد؟ آیا در مورد اعداد، اندازه و تعداد سوال می پرسد؟
3 هوش بدنی و حرکتی این گروه از کودکان برای حل مسائل، خلق چیزی و انتقال افکار و ایده هایشان از بدنشان استفاده می کنند. آن ها از طریق حرکت خود را بیان می کنند. آن ها به شدت نیاز دارند بایستند، تکان بخورند، لمس کنند چیزها را در دست بگیرند و با آن ها بازی کنند. آن ها در کارهایی که با دست انجام می شود مهارت دارند. (برای مطالعه بیشتر درباره جنب و جوش کودک اینجا را مطالعه کنید) آیا فرزند شما ورزش را دوست دارد؟ آیا نسبت به توانایی های بدنش هوشیار است؟ آیا دوست دارد با توپ، تیله  و یا چوب دستی بازی می کند؟ آیا به دوچرخه سواری علاقه نشان می دهد؟
4 هوش بصری و فضایی این گروه از کودکان مهارت خلق تصاویر بصری و فضایی را به شکل ذهنی یا واقعی دارند. آن ها قبل از هر چیز به تصاویر نگاه می کنند. با بکارگیری این هوش کودک می تواند شکل ها و تصاویر را در ذهن حرکت دهد و بچرخاند و به صورت سه بعدی آن را در ذهن ببیند. در این تیپ از هوش، کودک توانایی درک بصری فضایی، تجسم فضایی، رسم نقشه و نمودار، کار تصویری گرافیک و طراحی و خیال پردازی را دارد فرزند شما دوست دارد نقاشی بکشد، تصاویر را نگاه کند یا اشکال پنهان شده در تصاویر را پیدا کند؟ آیا به دیدن فیلم، بازی شطرنج و… علاقه نشان می دهد؟
5 هوش زیستی    
6 هوش موسیقیایی    
7 هوش انسان گرایی یا هوش فلسفی    
8 هوش اجتماعی و بین فردی    
9 هوش درون فردی    

                                                                            

ردیف

هوش یا روش یادگیری

توانایی

نشانه ها

1

هوش گفتاری یا زبانی

کودکانی که می توانند به آسانی حرف بزنند. آن ها در ترتیب و ریتم کلمات دقت می کنند و جنبه سرگرم کننده و طنز آن ها را درک می کنند. آن ها دوست دارند بخوانند، حرف بزنند، تعریف کنند و داستان بشنوند.

آیا فرزند شما نسبت به کلمات، حروف، دیکته و زبان خارجی علاقه نشان می دهد؟

2

هوش منطق و ریاضی

این گروه از کودکان دارای توانایی شناسایی ساختار منطقی و شمارشی هستند. آن ها می توانند زنجیروار استدلال کنند، دوست دارند مسایل را حل کنند، علت و معلول را کشف کنند و همه چیز را استدلال کنند.

آیا فرزند شما بازی هایی که دنبال راهکار هستند را دوست دارد؟ آیا در مورد اعداد، اندازه و تعداد سوال می پرسد؟

3

هوش بدنی و حرکتی

این گروه از کودکان برای حل مسائل، خلق چیزی و انتقال افکار و ایده هایشان از بدنشان استفاده می کنند. آن ها از طریق حرکت خود را بیان می کنند. آن ها به شدت نیاز دارند بایستند، تکان بخورند، لمس کنند چیزها را در دست بگیرند و با آن ها بازی کنند. آن ها در کارهایی که با دست انجام می شود مهارت دارند. (برای مطالعه بیشتر درباره جنب و جوش کودک اینجا را مطالعه کنید)

آیا فرزند شما ورزش را دوست دارد؟ آیا نسبت به توانایی های بدنش هوشیار است؟ آیا دوست دارد با توپ، تیله  و یا چوب دستی بازی می کند؟ آیا به دوچرخه سواری علاقه نشان می دهد؟

4

هوش بصری و فضایی

این گروه از کودکان مهارت خلق تصاویر بصری و فضایی را به شکل ذهنی یا واقعی دارند. آن ها قبل از هر چیز به تصاویر نگاه می کنند. با بکارگیری این هوش کودک می تواند شکل ها و تصاویر را در ذهن حرکت دهد و بچرخاند و به صورت سه بعدی آن را در ذهن ببیند. در این تیپ از هوش، کودک توانایی درک بصری فضایی، تجسم فضایی، رسم نقشه و نمودار، کار تصویری گرافیک و طراحی و خیال پردازی را دارد.

فرزند شما دوست دارد نقاشی بکشد، تصاویر را نگاه کند یا اشکال پنهان شده در تصاویر را پیدا کند؟ آیا به دیدن فیلم، بازی شطرنج و… علاقه نشان می دهد؟

5

هوش زیستی

این گروه از کودکان توانایی دیدن اهداف، و طبقه بندی موجودات در طبیعت را دارند مثل گیاهان و

حیوانات. آن ها به محیط طبیعی توجه خاص نشان می دهند.

آیا کودک شما به گیاه شناسی و حیوان شناسی علاقه نشان می دهد؟ آیا جذب حیوانات می شود و دوست دارد یکی از آنها را در خانه داشته باشد؟

6

هوش موسیقیایی

این گروه از کودکان نسبت به اصوات، ریتم و صدای ملودی ها، حساس هستند و به شدت تحت تاثیر موسیقی که که گوش می دهند قرار می گیرند. آن ها اغلب در حال زمزمه کردن ترانه ای یا ملودی هستند، دوست دارند آواز بخوانند و با شنیدن کمترین ریتم شروع به رقصیدن می کنند.

آیا فرزندتان موسیقی دوست دارد، کلمات ترانه ها را به حافظه می سپرد و می تواند ترانه ای را از بحر بخواند؟ آیا نسبت به ریتم در موزیکی که می شنود عکس العمل نشان می دهد؟

7

هوش انسان گرایی یا هوش فلسفی

این گروه از کودکان درباره معنی زندگی و "چرایی" چیزها پرسشگری می کنند.

آیا فرزند شما سوالاتی می پرسد از قبیل:"ما کی هستیم، از کجا آمده ایم، به کجا می رویم، چرا زندگی می کنیم؟"

8

هوش اجتماعی و بین فردی

این گروه از کودکان توانایی شناخت و درک اهداف، انگیزه ها و منظور دیگران را دارند. آن ها دوست دارند گروهی کار کنند و به خوبی متوجه نیازها و هیجانات افراد پیرامونشان هستند.

آیا فرزند شما دوست دارد گروهی کار کند؟ آیا در حضور افراد غریبه احساس راحتی می کند؟ می تواند از دیگران سوالاتی بپرسد؟ نسبت به اطرافیانش کنجکاوی نشان می دهد؟

9

هوش درون فردی

این گروه از کودکان نسبت به خود شناخت دارند. آن ها توانایی پیدا کردن راه هایی برای استفاده از توانایی هایشان دارند و نسبت به ضعف هایشان نیز آگاه هستند. آن ها هیجانات و انتظارات خود را می شناسند و زندگی درونی قوی دارند.

آیا فرزند شما دوست دارد کارها را به صورتی که خودش می خواهد انجام دهد؟ می خواهد کارها را به تنهایی و بدون کمک کسی انجام دهد؟

 

 

 

 


نتیجه : در همراهی با فرزندتان برای کمک به او، می توانید این کارها را انجام دهید

روش و توانایی های یادگیری او را کشف کنید .
بر اساس توانایی های کودک روش ها و راهکارهای مناسبی را  انتخاب کنید که به او امکان تحکیم و استفاده از تمام چیزهایی که باید در زندگی  یاد بگیرد را  بدهد ،
به او کمک کنید مسئولیت هایش را بر اساس سرعت او در یادگیری، پیچیدگی های موضوع یادگیری و توانایی های یادگیری اش بپذیرد و انجام دهد.
حرف آخر :

فراموش نکنید کودک در اجرای چیزهایی که یاد گرفته حق اشتباه کردن دارد و از طریق اشتباه کردن می­تواند یاد بگیرد. این کشف به او امکان می دهد روش ها و راه هایی پیدا کند تا اشتباهات را دوباره تکرار نکند.

 

منبع :   Fédération des parents francophones de l’Alberta  

این گروه از کودکان مهارت خلق تصاویر بصری و فضایی را به شکل ذهنی یا واقعی دارند. آن ها قبل از هر چیز به تصاویر نگاه می کنند. با بکارگیری این هوش کودک می تواند شکل ها و تصاویر را در ذهن حرکت دهد و بچرخاند و به صورت سه بعدی آن را در ذهن ببیند. در این تیپ از هوش، کودک توانایی درک بصری فضایی، تجسم فضایی، رسم نقشه و نمودار، کار تصویری گرافیک و طراحی و خیال پردازی را دارد

 
می توانید این مطلب را به دوستان خود هم توصیه کنید:
 
​​

امتیاز بدهید
به اين مقاله امتیاز بدهید
نظرات کاربران
ارسال نظر
خبرنامه
کتاب

مطالب اخیر

فرزند شما هم خیلی سوال می پرسد؟!

کودکان دائم در حال یادگیری و مشاهده ی محیط اطرافشان هستند و زمان حال را درک می کنند . آنها دوست دارند درباره ی محیط اطرافشان اطلاعات به دست آورند، به همین دلیل دائم سوال می پرسند و زیاد حرف می زنند . بچه ها فکر می کنند که والدینشان پاسخ همه ی سوالات آنها را می دانند ، به همین دلیل از آنها می پرسند ، آنها احساس می کنند که هر چیزی علتی دارد و آنها می توانند با سوال پرسیدن به مسائل مختلف پی ببرند ...

چیز کیک با پنیر خامه ای

پنیر خامه ای "کیبی" برای تهیه چیز کیک به عنوان ماده اصلی آن مرجع معتبری است. پیشنهاد می کنیم در این مطلب همرا ما باشید تا بتوانید یک دسر ساده و البته خوشمزه با پنیرهای کیبی برای فرزندتان در خانه درست کنید.

وقتی والدین در مورد روش تربیتی فرزندشان توافق ندارند

گاهی والدین روش های متفاوتی دارند که لزوما چیز بدی نیست چون به آنها اجازه می دهد کامل کننده ی رفتار یکدیگر باشند و تا جایی که ارزش های نسبی قوانین زندگی آنها یکی باشد (احترام، آداب غذا خوردن، ساعت خواب و ...) کودک می تواند خود را سازگار کند و توافق کردن را بیشتر یاد می گیرد...

ترسیم برای کودکان 4 تا 6 سال (2)

با دنبال کردن نقاط روی خط کودکان یاد می گیرند مداد خود را هدایت کنند. فراموش نکنیم انتظار نمی رود همه نقاط به طور دقیق به یکدیگر وصل شوند، گاهی نیز ممکن است حرکت دست کودک مداد را از روی خط منحرف کند اما در وهله اول مهم این است که جهت حرکت مداد برای تعقیب خط درست باشد...

برای پرورش مهارت گفتاری و کلامی بچه ها این بازی را انجام دهید

توانایی گفتار کودک و سخنگویی کودک رشد سریعی دارد. از گذشته های دور، مادران همواره ترفند های مختلفی را برای برقراری ارتباط با کودک خود و تقویت گفتار کودک به کار گرفته اند. صدا های حلقی، صدا درآوردن با زبان و دهان، تق تق کردن، صدا های بوسه، به صدا درآوردن لب ها، بشکن زدن، و هر گونه صدایی که ایجاد ارتباط را دریابد، برای مادر و کودکان تجربه ی دلپذیر و دلپذیری است.

وقتی فرزندمان چیزی خلق می کند چگونه او را همراهی کنیم؟

در این مقاله Winnicott پزشک اطفال و روانکاو انگلیسی به والدین آموزش می دهد تا اگر فرزند خلاقی در خانه دارند چطور از ابداعاتش حمایت کنند و کمک کنند تا این مهارت بزرگ در او پرورش و نهادینه شود. در این مقاله هم همراه ما باشید...

خوشگذرانی با دلبندم: آکواریوم ماهی

دلت میخواد یه آکواریوم با ماهی های کوچولوی رنگی داشته باشی؟ خوب کافیه بسازیش! اینم یه ایده برای بازیافت شیشه های بدون استفاده و شانه های تخم دور انداختنی برای ساخت ماهی و جلبک ها...